Litespeed+Varnish Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nedir?


Litespeed Nedir? Ne İşe Yarar?

LiteSpeed Linux sunucularda Apache yerine kullanılan bir yazılımdır. Günümüzde kullanılan en sağlıklı web server türüdür ve ücretli bir yazılımdır.  cPanel, Direct Admin ve Plesk Panel üzerinde de kurulabilen bu webserver stabil olarak cPanel / Whm ‘de daha iyi performans vermektedir. Sunucunun daha verimli bir performans ile çalışmasını sağlayan bu yazılım özellikle sunucuzun Load değerlerinde bir dengesizlik söz konusu ise ve kısa süre içerisinde Load değerleriniz tavan yapıyor ise LiteSpeed sorununuzu büyük ölçüde çözecektir. Cache kullandığı için daha stabil ve hızlı çalışan bu yapılandırma güvenlik bakımından da iyidir.

LiteSpeed, en eski web serverlerden birisi olan Apache’ye nazaran daha az işlemci tüketimi gerçekleştiriyor. Bu da beraberinde Load değerlerinizin dengelenmesini sağlıyor. Sunucunuzun ağır şartlarda çalışmasını hafifleten bu yazılım Apache Server çalışmasına etkin olarak sistemde %60’a varan değerde rahatlama sağlayarak sonucunun daha verimli bir performans ile çalışmasını sağlıyor. 

Bir değerlendirme yaptığımızda, Web Hosting veya Reseller alacaksanız, Hosting alacağınız şirkete kullandıkları web server’ı sorabilirsiniz. Yani LiteSpeed’i kullanan şirketlerlele çalışmanız daha sağlıklı ve verimli olacağı kesindir.

Daha detaylı inceleyebilmek için Litespeed vs Apache ile yapılan testleri grafiksel olarak aşağıda görebilirsiniz. Örnek olarak en çok kullanılan cPanel üzerinde Wordpress tabanlı bir site için yapılan testleri inceleyebilirsiniz. Litespeed hizmetinin nasıl stabil şekilde çalıştığını daha iyi görebilirsiniz,

cPanel + Wordpress ile Litespeed vs. Apache

Bu grafikler cPanel Konferansı 2014 Apache vs LiteSpeed ​​Web Server RAM kullanımı ve sunucu yük farklılıklarını göstermektedir.

Ram Kullanımı (Eş zamanlı bağlantı 20-50): 


Load Değerleri (Eş zamanlı bağlantı 20-50):


Maksimum Tepki Süresi (Eş zamanlı bağlantı 20-50):


cPanel üzerinde kullanılan Wordpress site için Litespeed web server'in ne kadar etkili olduğunu grafikler daha etkili biçimde ortaya koyuyor. 


Varnish Nedir?


Varnish bir HTTP hızlandırıcıdır. Ziyaretçileri her ziyarette tekrar oluşturulan dinamik sayfalar yerine önbelleğine alınmış statik sayfalara yönlendirir ve sitenin hızlı bir şekilde açılmasını sağlar. Varnish’in en güzel özelliklerinden bir tanesi ise ne zaman içeriği dinamik olarak oluşturulmasını sağlayacağını bilmesidir. Bu durumda sadece gerek olduğu zaman sayfalar dinamik olarak oluşturulur.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır

Ayrıca okuyun

Sitemin yedeğini nerden ve nasıl alabilirim ?

Sitemin yedeğini nerden ve nasıl alabilirim ?Bu özellik, bütün sitenizin veya...

WHM Service Manager ayarları

Main >> Service Configuration >> Service Menager - Servislerin yanında 2 adet...

SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

SSL sertifikası Web sitelerinde veri güvenliği sağlamak amacıyla...

WHM to WHM Site ve Reseller Taşımak

WHM den WHM ye site taşımak istiyorsanız alttaki adımları takip...

cPanel ile FTP Hesabımı Nasıl Görüntüleyebilir-Düzenleyebilirim? RESİMLİ ANLATIM

cPanel ile birçok işlemi kolayca gerçekleştirdiğiniz gibi panel üzerinden herhangi bir programa...