cPanel Toplu E-mail Adresi-İletici Nasıl Oluşturulur? RESİMLİ ANLATIM


cPanel üzerinden mail ayarlarını birçok fonksiyonda gerçekleştirebilirsiniz. Bu bağlamda cPanel işlemlerimizi daha kolay ve hızlı şekilde yapmamıza olanak sağlamaktadır. Herhangi bir gerekçe ile birden fazla e-mail hesabı veya iletici oluşturmak istediğimiz durumda bu işlemimizi XLS(Excel) veya CSV dosyaları ile düzenli ve hızlı bir şekilde yapmamız mümkün. İşlemi cPanel mail kategorisi içerisinde bulunan Adresleri ve İleticileri İçeri Aktar bağlantısıyla kolayca yapabilirsiniz. İşlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi aşağıdaki resimli adımları takip ederek öğrenebilirsiniz.

1- cPanel'e giriş sağladıktan sonra Mail kategorisi içerisinde Adresleri ve İleticileri İçe Aktar bağlantısına tıklıyoruz.2- Açılacak panelde adım adım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Üst bölümde aktarma konusunda yardımcı bir bağlantı bulunuyor. Bu bağlantıya tıkladığınızda resimde gördüğünüz gibi XLS ve CSV dosyalarnı ne formatta, nasıl oluşturabileceğinizi ve örnek dosya indirmeni sağlayan butonları görüntüleyeceksiniz. Bu bölümü inceleyerek işlemi nasıl uygulayacağınıza dair fikir edinebilir, indirdiğiniz dosyalar üzerinden düzenleme yapabilirsiniz.3- Örnek olarak XLS(Excel) dosyası üzerinde düzenleme yapacağız. Burada dikkat edeceğimiz husus 1. satırı oluşturacağınız mail adreslerine ait özellikleri tablo bilgileri olarak eklemek olacaktır. Gerekli düzenlemeyi resimdeki gibi yapabilirsiniz. Örneğimizde yeni@ertugrulbakkaloglu.com isimli, mailsifre şifreli ve kotası 10 birim olan yeni bir mail ekleyeceğiz. Aynı şekilde her satır için oluşturacağınız farklı özellikte mail adresleri yazabilirsiniz. İşlem sonunda tablo içerisinde yer alan tüm mailler hesabınıza belirlediğiniz özellikler doğrultusunda eklenmiş olacak. Ekleyeceğiniz mailler için aşağıdaki dosya başlığı yardımıyla aşağıdaki özellikleri ekleyebilirsiniz: 

E-mail: E-posta adresi.
Password: Posta adresiniz için belirleyeceğiniz şifre.
Quota: Posta adresiniz için belirleyeceğini kota(Megabayt cinsinden).
Domain: cPanel hesabınıza tanımlı domain adresi.4- Ardından düzenlediğiniz dosyayı 2.Adımda bulunan Dosya Seç bağlantısına tıklayarak seçiyoruz. 5- 3. adımda bulunan seçeneği 1 satırın açıklamalara atandığını belirtmek üzere seçiyoruz ve Next butonuna tıklayarak devam ediyoruz. 6- Açılacak panelden resimde gördüğünüz gibi oluşturduğunuz mailler için özellikleri seçenek halinde düzenleyebilirsiniz.7- Son olarak Finish bağlantısına tıklayarak dosyaları içeri aktarma işlemine başlayabilirsiniz.8- Aktarma işlemi dosya boyutunuza göre değişkenlik gösterecektir. Aktarma işlemi tamamlandığında aşağıdaki gibi uyarı alacaksınız. Tüm işlemler sonunda belirlediğiniz özellikler doğrultusunda mail adresleriniz eklenecektir.
Önder TOMAR
CloudBunny.net

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır

Also Read

ConfigServer Explorer (cse) Nedir?

CSF Nedir? Bildiğiniz gibi sunucular için csf diye bir firewall var. Yapımcısı...

SMTP Hata Kodları ve Açıklamaları

SMTP Mail Hata Kodları E-posta iletileri çeşitli nedenlerden dolayı teslim edilemedikleri zaman...

cPanel ile FTP Giriş İstatistiklerini Nasıl Görüntülerim? RESİMLİ ANLATIM

Webalizer FTP sitenize erişmek için FTP protokolünü kullanan ziyaretçiler hakkında bilgi üreten...

Serverinizin rahatlaması ve hızlanması için Swap’ı boşaltın

Swap Nasıl Boşaltılır? Arkadaşlar ramlar bildiğiniz gibi programların bilgilerinin depolandığı...

Linux Swap açmak ve kapatmak

Linux server’larda swap ‘ın nasıl açılıp kapatılacağını alttaki kodları...