CloudLinux Nedir? Nasıl Çalışır?Cloudlinux sistem nedir ?

Cloud sunucularda her kullanıcı hesabına belirli kaynak kullanma yetkisi verilir. Paylaşımlı sunucularda bulunan dağınık dengenin aksine sitenize gerektiği kadar sistem kaynağı ayırır. Kaynak kullanımını izole ederek sunucuyu çekirdek düzeyinde yönetir. Aynı sistemde bulunan bir diğer site sizin sitenizi etkileyemez. Böylece sitenizin yavaşlaması, kapanması gibi sorunlar yok denilecek kadar azalır.


Cloud sistemi neden gerekli ?

Shared (paylaşımlı) hosting sunucularında birden fazla site barındırılmaktadır. Sunucularda oluşturulan kaynak yüklenmelerinde hosting hesapları birbirlerini etkileyebilmektedirler. Bir siteye yapılan bir DDOS saldırısı sunucudaki diğer tüm sitelerin yavaşlamasına neden olabilir. Cloud sistemlerde tüm kullanıcılar birbirinden izole edilir ve Aynı sistemde bulunan bir diğer site sizin sitenizi etkileyemez. Böylece sitenizin yavaşlaması, kapanması gibi sorunlar yok denilecek kadar azalır.


Cloud Güvenlimi ?

Cloud özel bir sistemdir, aynı zamanda sistem yöneticilerinin büyük bir yükünü hafifletir, sunucu güvenliği konusunda destek sunar.

 Cloudlinux CAGE FS özelliği sayesinde olası bir hack girişiminde her kullanıcıyı birbirinden izole ettiği için shell atılan sitenin dizininden dışarı çıkılamaz dolayısı ile sunucuda bulunan diğer siteler bu tür hack girişiminden kesinlikle etkilenmez.

Cage FS kurulumu

yum -y upgrade
yum install cagefs
/usr/sbin/cagefsctl --init

Son işlem sunucudaki hosting sayısına bağlı olarak biraz zaman alabilir her kullanıcıyı kendi kafesini oluşturup içine kullanıcıyı taşıyor.
Kurulm tamamlandıktan ve taşımalar bittikten sonra cpanel kullanıyorsanız whm panelde cagefs modülünü bulacaksınız gerekli icelemeyi ve kullanımı oradan yapabilirsiniz.


CloudBunny

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır

Also Read

Fiziksel Sunucularla Karşılaştırırsak Neden Cloud'u Tercih Etmeliyim?

- İki fiziksel sunucunun verebileceği yüksek erişilebilirlik ortamını tek bir sanal makinede...

"Bringing up interface eth0 device eth0 does not seem to be present delaying" Hatası ve Çözümü

Sanal sunucunuzda Clonlama veya herhangi bir nedenden dolayı service network restart komutu...

Sunucu SSH portunu değiştirme

SSH portunuzu değiştirmeniz Brute Force saldırılarına karşı büyük...

WHM Otomatik yedek aldırma ( backup ayarları )

WHM yedek alma Aşağıdaki gibi yaparsanız, root dizinine günlük , haftalık ve...

VPS Nedir? Ne İşe Yarar?

VPS Nedir? Ne İşe Yarar?VPS(Virtula Private Server), sunucunun kullanım tasarrufunun tamamının...