Buffer Teknolojisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Buffer Teknolojisi Nedir? 

  Buffer elektronik cihazlarda adı sıklıkla geçen bir terimdir. Buffer, her hangi bir hafıza alanında geçici bir kayıt alanıdır (tampon saha), verilerin I/O işlemlerinden sonra belleğe yazılmadan önce uğradıkları bir sahadır.

Ne İşe Yarar?

  Bufferlar I/O işlemi sırasında kullanıcının beklemesini engellemek için kullanılırlar. Bellekten okumak ve belleğe yazmak maliyetli bir işlemdir. Sistemi yorar ve hız olarak yavaştır. I/O aygıtlarından gelen veriler bu sebeple önce bir havuzda toplanır. Böylece bu havuz belirli miktarlarda dolduktan sonra toplu olarak belleğe yazılır. Bu sisteme performans kazandıran bir harekettir. Örneğin internetten TV seyretmek istediğinizde veya radyo dinlemek istediğinizde gelen veriyi bilgisayarınız önce hafızasına kaydeder ve daha sonra kaydettiği veriyi size ulaştırır. Bu yöntem yüksek boyutlu ses ve video dosyalarının indirirken hiçbir kesinti olmadan daimi olarak size yansıtılır.
    
   İkinci bir unsur ise tampon sahanın olmadığını düşündüğümüz zaman verilerin yazıldığı veya okunduğu anlarda sistem bununla meşgul olacağı için yeni veri girişi/okunması yapılamayacaktır. Bu da kullanıcının beklemesine sebep olacaktır. Buffer bu derdin de dermanı olmuştur çünkü veri yazımı sırasında tampon saha yeni veriler almaya devam edebilecektir.  Buffer, veri aktarırken aynı zamanda verileri size aktarabilir. Yani havuz benzetmemizden yola devam edecek olursak, havuz tabanındaki büyük bir musluktan boşaltılırken, yukarıdaki bir musluk da havuzu doldurmaya devam edebilmektedir.
    
   Bu olayı bir örnekle pekiştirelim. Günümüzde neredeyse herkesin artık bir fotoğraf makinesi veya fotoğraf çeken aygıtları vardır. Ortalama çözünürlüklü bir fotoğraf çekildiğini varsayalım. Bu fotoğrafın ortalama boyutu 2,5-4 MB arasında olması beklenir. Bu boyuttaki verinin belleğe alınması da tahmin edileceği gibi uzun bir zaman alacaktır. İşte buffer sayesinde veriler bir taraftan belleğe kaydedilirken diğer taraftan bufferımızın boyutuna göre başka resimler de çekebilme olanağını elde etmiş oluyoruz. Hem zamandan kazanmış oluyoruz hem de arka planda sistemi az sayıda çok miktar verilerle çağırdığımızdan sistemi daha az yormuş oluyoruz.
   
  Cihazınızın buffer özelliğinin büyük olması seri işlem kabiliyetini artırmaktadır. Bu nedenle Buffer özelliğinin yüksek seçilmesi her zaman bir avantajdır.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır

Also Read

VPS Nedir? Ne İşe Yarar?

VPS Nedir? Ne İşe Yarar?VPS(Virtula Private Server), sunucunun kullanım tasarrufunun tamamının...

CloudLinux Nedir? Nasıl Çalışır?

Cloudlinux sistem nedir ? Cloud sunucularda her kullanıcı hesabına belirli kaynak kullanma...

"Bringing up interface eth0 device eth0 does not seem to be present delaying" Hatası ve Çözümü

Sanal sunucunuzda Clonlama veya herhangi bir nedenden dolayı service network restart komutu...

Cloud Sunucu Kontrol Paneli Nasıl Kullanılır? RESİMLİ ANLATIM

CloudBunny Cloud Server PanelCloudBunny zengin özelliklere sahip kontrol paneli ile hiçbir panele...

WHM’de yeni ip ekleme

WHM ip ekleme işlemimiz için aşağıdaki adımları uyguluyoruz. IP Functions...