cPanel Sitemin Full Yedeğini Nasıl Alırım? RESİMLİ ANLATIM


Sitenizin yedeğini almadan çalışmalar yapmak saatlerce yapılan çalışmaların boşa gitmesine sebep olabilir ve birçok kişinin başına gelmiştir. Bunun için konumuzda anlatacağımız cPanel sitenizin full yedeğini alma işlemi gerçekten önemli ve gereklidir. Ayrıca yedek alma işlemini full yedek almadan 3 kategoride veritabanınız, anadizininiz ve e-mail yönlendiricileri filitreler üzerinde ayrı ayrı gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi cPanel aracılığıyla kolayca adım adım konumuzu takip ederek yapabilirsiniz.

1- Öncelikle kullanıcı adı ve şifreniz ile birlikte cPanele bağlanıyorsunuz. Paneliniz üzerinde Files (Dosyalar) bölümünde Backups (Yedekler) seçeneğine tıklıyorsunuz.


2-
Ardından karşınıza çıkacak panelde Download or Generate a Full Website Backup (Full Website Yedek İndir) yazılı butona tıklayarak işleme devam ediyorsunuz. Burada zaman belirleyerek belirlediğiniz zaman diliminde otomatik yedek aldırabilirsiniz. 

 
3- Ardından yedeğinizi hangi istikamete kaydetmek istediğinizi belirliyorsunuz ve yedek indirimi bittiğinde e-mail ile bilgilendirilmek istiyorum seçeneğini seçerek mail adresinizi giriyorsunuz. Bu sayede yedek alma işlemi tamamlandığında haberdar olmanız sağlanıyor. Generate Backup (Yedeği Oluştur) butonuna basarak yedek alma işleminizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.4- Full yedek alma işleminiz gerçekleşmiş durumda.


1- Ayrıca Cpanel aracılığı ile yukarıda belirttiğim kategorilerde yedeklerinizi ayrıca alabilirsiniz. Örnek olarak veritabanı yedeğini alalım. Bunun içinde cPanel admin panelimizin anasayfasına dönüyoruz ve seçtiğimiz backup seçeneğinin hemen yanındaki
Backup Wizart bölümüne giriş yapıyoruz.


2-
Ardı
ndan açılan bölüme Backup butonuna basarak 3 ayrı adımda işlemimizi tamamlıyoruz.


3-
Karşımıza  Full yedek, Anadizin yedek, MuSQL veritabanı yedek ve E-mail yönlendiricileri filitreler Yedek olamak üzere 4 seçenek çıkıyor. Biz veritabanı yedeği almaya karar verdik, bunun için seçeneklerden MySQL Databases seçeneğini seçiyoruz ve işleme devam ediyoruz. 


4- Son adımımızda karşımıza sitemizin veritabanları çıkıyor. Bu veritabanlarının ister tümü isterseniz herhangibirinin üzerine tıklayarak yedeğinizi indirmeniz mümkün.Önder TOMAR
CloudBunny.Net


Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır

Bunlarada Gözatın

cPanel ile MX Kaydı Nasıl Oluşturulur? RESİMLİ ANLATIM

MX Kaydı Nedir ?MX kayıtları, bir e-posta hesabına gelen e-postaları kullanıcının e-posta...

WHM cPanel Sunucuda Genel Bakım ve Güncelleme Komutları

cPanel günceller apache yi exim’i.  /tmp yi güvenli hale getirir....

Cpanel Kurulumu Nasıl Yapılır?

WHM/Cpanel kurulumu nasıl yapılır?WHM/Cpanel yazılımı lisanslı olarak satın alınması...

Htaccess ile Hotlink Koruması Nasıl Yapılır?

Htaccess ile Hotlink Koruması Nasıl Yapılır?Bilindiği gibi hotlink koruması ile sitenizde bulunan...

cPanel ile Mail Hesapları İçerik, E-posta, Konu vs. Bazlı Nasıl Filtrelenir? RESİMLİ ANLATIM

Mail Filtreleme Nedir?  cPanel üzerinden mail hesaplarınız için çeşitli kurallar ekleyerek gelen...